formy naciekowe w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia

formy naciekowe w Jaskini Niedźwiedziej w KletnieJaskinia znajduje się w Masywie Śnieżnika na Ziemi Kłodzkiej, powyżej wsi Kletno, na wysokości ok. 800 m. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów. Znajduje się tam około 2500 m korytarzy.
Jaskinia Niedźwiedzia jest najpiękniejszą, najciekawszą i największą polską jaskinią udostępnioną turystom. Została odkryta w październiku 1966 roku w kamieniołomie marmurów Kletno III. W czasie prac górniczych odsłonięto komorę, na dnie której znaleziono kości zwierząt z epoki lodowcowej. Najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), stąd nazwa Jaskini.
To aktualnie 13 co do długości polska jaskinia. 11 dłuższych mamy w Tatrach, a jedną w Górach Świętokrzyskich.Najpierw ogląda się korytarze z namuliskami, gdzie dziś jeszcze znajduje się dużo kości dawnych mieszkańców, potem rozpoczyna się część naciekowa. Tu szczególnie piękna jest Sala Pałacowa - można zobaczyć stalaktyty, stalagmity, misy martwicowe, kaskady, draperie i inne formy jaskiniowe. Grota powstała w pięknych białych marmurach, ale nacieki mają wiele barw od bieli po odcienia czekoladowe. Prezentują się one najpiękniej kilka dni po większych opadach deszczu oraz w marcu - po wiosennych roztopach, gdy w jaskini znajduje się większa ilość wody. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura w jaskini przez cały rok wynosi ok. +6*C, a więc w miesiącach letnich należy się cieplej ubrać.
Zwiedzanie odbywa się z miejscowym przewodnikiem w grupie do 15 osób i trwa ok. 40 minut.

 W pawilonie wejściowym znajduje się małe muzeum i bufet. Można tam zobaczyć całe szkielety zwierząt zamieszkujących kiedyś jaskinię oraz ciekawe minerały z okolicy. Można też nabyć pamiątki i wydawnictwa turystyczne.

 Aby dowiedzieć się więcej odwiedź oficjalną stronę Jaskini Niedźwiedziej.