Kratery na powierzchni Księżyca. Astropokazy - oglądanie nieba przez teleskop.

Niebo na dłoni

Codziennie spoglądamy w niebo.

Kierujemy nasz wzrok ku górze, aby stwierdzić, czy jest pogodnie, czy też pochmurno, czy dzień będzie słoneczny, czy też spadnie deszcz.

Po zmierzchu funkcję Słońca przejmują Księżyc, planety i gwiazdy. Wtedy to zdarzają się momenty, kiedy nasz wzrok błądzi po niebie z całkiem innych pobudek. Ciesząc się, że niebo jest bezchmurne, spojrzeniem i myślą sięgamy wtedy dalej.

W takich chwilach jakoś mimowolnie uświadamiamy sobie, że także my należymy do świata gwiazd, jesteśmy jego cząstką, a Ziemia jest tylko małym punkcikiem wśród niezliczonej ilości gwiazd, niezmierzonej przestrzeni kosmosu.

Opis programu 

Proponujemy Wam zorganizowanie wieczornego programu popularno – naukowego, którego celem będzie przybliżenie uczestnikom sekretów nocnego nieba.

 

Program trwa ok 1,5 godziny.

Saturn i jego pierścienie widziane przez teleskop optycznyZajęcia rozpoczniemy, od krótkiego wprowadzenia na temat określania horyzontalnych współrzędnych obiektów na niebie oraz opisu odległości we Wszechświecie.
Trochę czasu poświęcimy też nauce rozpoznawania gwiazdozbiorów – dzięki czemu już wkrótce będziecie mogli „zabłysnąć” przed znajomymi :).

 

Druga część zajęć przeprowadzimy już przy wykorzystaniu teleskopów optycznych.

  • Odnajdywanie i obserwacja planet układu słonecznego: obserwacje Księżyca, Wenus, Jowisza i jego czterech największych księżyców, Saturna (możliwość obserwacji pierścieni uzależniona jest od warunków atmosferycznych) oraz Urana i Neptuna.
  • Odnajdowanie i obserwacja obiektów znajdujących się poza naszym układem planetarnym: galaktyki, mgławice, gromady kuliste i otwarte, gwiazdy podwójne i wielokrotne.

teleskop Refraktor Uniwersał
refraktor 80/1000

Miejsce warsztatów

Warsztaty są dodatkiem do naszych programów integracyjnych:

Jeden za wszystkich

Wszyscy za jednego 

które to realizujemy w naszych ośrodkach w Łapinie i Chmielnie. 

Cennik warsztatów

W naszych ośrodkach 25 zł/os.

W innych miejscach cena do uzgodnienia.