wycieczka szkolna, biwak, integracyjny

Wycieczka drezynami ręcznymi

Oferujemy Wam drezyny zabierające od 6 do 12 osób. Maksymalna grupa jaką możemy jednorazowo posadzić na drezynach to 48 osób.
Każdy uczestnik będzie miał możliwość zdania egzaminu na prawo jazdy drezynowe.
Trasa którą proponujemy biegnie po wyłączonej z eksplatacji lini kolejowej wijącej się wzdłuł rzeki wzdłuż rzeki Radunii.
Wycieczkę rozpoczynamy w Kolbudach - od naszej bazy w Łapinie idzie się tutaj pieszo ok 30min. Można również dojechać autokarem.

Po krótkim przeszkoleniu (regulamin, sygnały) uczestnicy zajmą miejsca na drezynach. Następnie przejedziemy przez bocznicę. Po przestawieniu zwrotnicy i wyjechaniu na szlak ruszamy w kierunku Jaru Raduni.

Po przejechaniu 300 metrów po prawej stronie widać jaz wodny spiętrzający wody Radunii. Jaz rozgałęzia wodę na 1450 metrowy kanał Radunii oraz rzekę. Prawie cała woda puszczona jest kanałem - zasili ona później elektrownię wodną w Bielkowie.

Mapa trasy przejazdu drezynami ręcznymiOd tego miejsca tory zaczną się wspinać pod ostrą górkę. Cały czas jedziemy wzdłuż rzeki, która wije się w dole po prawej stronie. W końcu udaje nam się dojechać do Łapina Dolnego. Jeszcze kilkaset metrów i zrobimy sobie krótką przerwę obok tamy spiętrzającej wodę dla potrzeb miejscowej elektrownią. Po ruszeniu spod elektrowni po lewej stronie zobaczymy stary pałac oraz otoczenie parkowe - obecnie w jednym budynku znajduje się placówka Caritasu, drugi budynek jest powoli remontowany. Mijamy mały potoczek (ciekawy przepust) i wjeżdżamy na stację w Łapinie. Kiedyś miała 3 tory, z których do dziś został tylko jeden. Budynek stacyjny po remoncie w roku 2004 stracił swój dawny wygląd. Pozostał tylko stacyjny budynek mieszkalny oraz toalety i dawny chlew.

Po przejechaniu stacji Łapino docieramy do jedynej ocalałej bocznicy na trasie. Prowadzi ona na teren zakładów Morpak, produkujących uszczelki. Dawniej była tutaj papiernia. Zakład posiada charakterystyczny komin i widoczny jest już od tamy w Łapinie. Na terenie zakładu nie było lokomotywy - wagony przetaczano za pomocą lin oraz wyciągarki ustawionej w małym oszklonym budyneczku pośrodku bocznicy.

Przed nami ostatnia już górka. Jedziemy pięknym lasem, po drodze mijamy szlak pieszy koloru czarnego oraz leśną ścieżkę rowerową. Gdy wdrapiemy się na górę będziemy już w Niestępowie. Krótki postój przy sklepie na uzupełnienie zapasów i ruszamy w dalszą drogę (wycieczki szkolne oraz niektóre grupy robią stąd powrót). Do końca trasy pozostało nam już na szczęście niedużo. Miniemy przystanek Niestępowo. Zachowała się murowana wiata. Po prawej stronie widać nasyp oraz kratownicowy most na Radunii na linii Stara Piła - Gdańsk Kokoszki. Miniemy jeszcze lasek, dwa zapiaszczone przejazdy i dojedziemy do wykolejnicy broniącej wjazdu na stację Stara Piła. Dalej jechać nam nie wolno - grozi to bowiem bliskim spotkaniem z pociągiem towarowym.

Droga powrotna będzie dużo łatwiejsza - większość trasy przebiega z górki. Chwila zjazdu i zatrzymamy się nad Radunią by skonsumować nasze zapasy przy ognisku lub grillu. Po przerwie ciężko się będzie machało, ale na szczęście mamy jeszcze trochę z górki, więc do Kolbud wszyscy powinni wrócić zadowoleni :)

Opisana powyżej trasa znajduje się w pobliżu bazy Guru w Łapinie.

wycieczka szkolna, biwak, integracyjny
Mapa trasy przejazdu drezynami ręcznymi
wycieczka szkolna, biwak, integracyjny
grupa dzieci na drezynie ręcznej w Łapinie
Aby prościej było ruszyć drezynkę należy czasami popchnąć.
High five na drezynach
Przerwa pod sklepem w Łapinie